Říj 102018

Dojčenie – základ zdravia dieťaťa

Samozrejme, niektoré matky nemôžu dojčiť zo zdravotných dôvodov alebo z iných okolností. Ale ak máte aspoň jednu príležitosť na úpravu alebo zvýšenie dojčenia, nenechajte si to ujsť.

rodina

Výhody materského mlieka

  • Vaše materské mlieko je lepšie ako akýkoľvek iný výrobok na kŕmenie vášho dieťaťa: je optimálne v jeho zložení. Koniec koncov, každé dieťa je jedinečné!
  • Bielkoviny, tuky, minerály a vitamíny sa najlepšie absorbujú pri podávaní materského mlieka.
  • Materské mlieko obsahuje enzýmy, hormóny a iné biologicky aktívne látky, ktoré sú nevyhnutné pre rast a vývoj dieťaťa.
  • Materské mlieko chráni dieťa pred infekciami a je ekologickým potravinovým produktom; jeho proti infekčné vlastnosti sú spôsobené špecifickými imunitnými faktormi a poskytujú ochranu proti radu patogénnych baktérií a vírusov.
  • Pri kŕmení materským mliekom dochádza k fyziologickej kolonizácii čriev novorodenca s prospešnými mikroorganizmami.
  • Kŕmenie materským mliekom poskytuje psychický a fyzický kontakt medzi matkou a dieťaťom.

Dojčenie, napriek jeho prirodzenosti, je spojené s určitými ťažkosťami. Ukazuje sa, že sa ho musíte naučiť. Spočiatku možno nebudete môcť správne priložiť dieťa na hrudník – môžete pocítiť nepríjemné pocity alebo bolesť. Nebojte sa. Trpezlivosť, prax a pomoc iných skúsených matiek alebo lekára vám pomôžu prekonať všetky nepríjemnosti. Vy i vaše dieťa by ste mali dojčiť s radosťou, nie so vzrušením a slzami. Začnite čo najskôr. Snažte sa kŕmiť dieťa do hodiny po narodení. Je dôležité, aby dieťa v tomto momente nespalo a bolo aktívne.

kojení

Pravá poloha
Urobte si pohodlné miesto pre vás a dieťa. Ústa dieťaťa musia byť otvorené. Mal čo najhlbšie chytiť nielen bradavku, ale celú areólu. Pomôže vám to vyhnúť sa bolesti a pomôcť stimulovať produkciu mlieka. Kŕmte svoje dieťa na požiadanie. Novorodenci musia byť kŕmení často, asi raz za tri hodiny, bez dodržania prísneho plánu. Čím častejšie sa živíte, tým skôr začnete produkovať dostatok mlieka. V priebehu času budete mať jasnejší plán. Pripravte sa na stagnáciu mlieka. Keď začnete produkovať veľa mlieka, budete cítiť bolesť a vaše prsia sa výrazne zväčšia a budú ťažké. Nezabudnite často dieťa nakŕmiť a v určitom čase dosiahnete rovnováhu medzi vyrobeným a spotrebovaným mliekom.