Dub 272023

Šport pre Vaše dieťa

Pohyb je pre dieťa prirodzeným prejavom života. Lezie, skáče, chodí , beží. Keď trocha podrastie rozmýšľame na aký typ športu sa hodí?

tým

 Čo by ho bavilo?
Na čo má predpoklady?
Chlapci inklinujú k futbalu  či hokeju. S partiou kamarátov kopú do lopty s nadšením profesionálov. Nasadenie v zápase je neuveriteľné – ako keby išlo o život. Dobrý začiatok pre venovanie sa športu. Keď ale vidíme, že naše dieťa je rýchlejšie a šikovnejšie ako iné deti je na čase pouvažovať o futbalovom klube. Treba tam našu ratolesť odviesť- nech sa predvedie -a skúsený tréner nám už potom povie, či sa pre tento druh športu hodí -alebo iba my vidíme v synovi šampióna. Ak je šikovný naozaj, potom ho vezmú do klubu. To je ale lem začiatok.
Príde drina, drina, drina! Ak sa na to dieťa teší, všetko je v najlepšom poriadku. Podporujme, povzbudzujme ho, vytvorme mu vhodný jedálny lístok, pomáhajme mu. Pozor ale na školské povinnosti. Škola musí byť na prvom mieste. Určte mu presne čas potrebný na prípravu do školy a kontrolujte jeho dodržiavanie, S triednou učiteľkou buďte v neustálom kontakte, aby ste vedeli, ako v škole pôsobí Vaše dieťa a aké výsledky tam dosahuje.

fotbalový míč

Ak má radšej hokej, dajte ho do hokejového klubu. Pozor ale- výstroj nie je lacnou záležitosťou. Ranné vstávanie na tréning tiež nemusí byť pre každého vhodné. Ak ale po zrelej úvahe dospejete k názoru, že Vaše dieťa má chodiť na hokej- potom mu pomôžte, vozte ho na tréningy, povzbudzujte, Choďte na zápasy keď hrá – zavolajte aj iných členov rodiny, nech sa dieťa ukáže, nech má motiváciu, nech je na seba hrdé.

Ak je Vaše dieťa skôr milovníkom individuálnych športov- skúste atletiku, alebo tenis. Choďte spolu behať, skákať a zistíte čo sa mu páči. Obráťte sa na atletický klub vo vašom okolí , alebo choďte na tenisové kurty za trénerom. Preverí vaše dieťa, vyskúša ho, požičia raketu, loptičky a za predpokladu, že uvidí v dieťati možný potenciál – potom Vám bude odporúčať primeraný počet tréningových hodín  s raketou aj bez rakety.

Základom je ale podpora psychická Vášho dieťaťa a nepreceňovanie ani nepodceňovanie. Iba tak bude všetko fungovať ako má.