Pro 062018

Keď sa deti odsťahujú z domu

Medzi zásadné zlomy v každej rodine celkom určite patria tie najdôležitejšie- rovnaké pre všetky rodiny :

malé labutě

  • Manželstvo
  • Narodenie detí
  • Odsťahovanie detí z domu

Niet krajšieho okamihu v živote človeka ako stretnúť spriaznenú dušu s ktorou chceme prežiť celý život. Zatočí sa nám hlava láskou a šťastím a za svadobného pochodu vkročíme ruka v ruke do manželského zväzku. Šťastní a odhodlaní byť jeden druhému oporou v dobrom a zlom. Odhodlaní vytvoriť rodinu. Čo že by to bola za rodinu bez detí. Áno je to klasická rodina- keď manželia chcú mať deti- nie iba psa a kariéru.

Narodenie dieťatka je zlomovým bodom v rodine. Šťastie sa dá krájať. Všetci sa od šťastia nevieme ani len poriadne nadýchnuť. Úloha je splnená- rod má pokračovanie. Náš život dostáva nový širší rozmer a zmysel. Vkladáme do detí to najlepšie z nás. Odovzdávame gény ale aj životné skúsenosti, ktoré sme rokmi nadobudli. Formujeme krásnu rastlinku, ktorú ale po čase musíme nechať žiť vlastným životom. Musíme veriť, že sme svoje dieťa dobre a zodpovedne vychovali a dali mu taký morálny základ, ktorý mu bude vodítkom pre celý ďalší život.
Čo ale s nami ? Čo s rodičmi, ktorí zrazu zostali samy. Vtáčatka hniezdo opustili.

otec se synem

Hniezdo ale zostáva. Ak máme to šťastie, že sa nám podarilo v manželstve zostárnuť spolu- je to ako výhra v najväčšej lotérii. Vážme si to. Prišiel čas na ešte väčšie sa venovanie partnerovi, prišiel čas na záľuby, ktoré sme roky odkladali na druhú koľaj. Tešme sa z toho. Ak všetko ide ako má, tak prídu čochvíľa vnúčatka a začne nový rozmer nášho života. Začne obdobie nádherného rozmaznávania vnúčat v čase kedy my chceme. Ak chceme byť bez nich jednoducho ich odovzdáme rodičom a bežíme za svojimi záľubami. Výchova už je na pleciach iných a my iba v rámci svojich síl a možnosti pomáhame. Tešíme sa ako deti dospeli a akí sú z nich skvelí rodičia.