Zář 022021

6 tipov ako si vybrať vysokú školu

Sú ľudia, ktorí od malička vedia, čím sa chcú stať – lekármi, právnikmi, IT-čkarmi, pilotmi. No títo tvoria len nepatrné percento ľudskej populácie. Väčšina študentov netuší, čím chce byť až dokiaľ si nemusia zvoliť maturitné predmety a niektorí (…ako napríklad ja) ani potom.

Ja sama som si pri voľbe vysokej školy prešla peklom konzultácií, prebdených nocí, sebaspytovania, stresu a nechuti, a preto by som ostatným, ktorí si nevedia vybrať čo študovať, chcela túto cestu zjednodušiť.

 

  1. Spravte si test osobnosti.

Spraviť si test osobnosti je prakticky to prvé, na čo narazíte, ak si vyhľadáte „ako si vybrať vysokú školu“, no vrelo toto riešenie odporúčam. Či už si zaplatíte za sedenie u psychologičky alebo si ho spravíte online je na vás. Ja som prešla oboma alternatívami a východisko z jednej aj druhej bolo v princípe rovnaké. Vo výsledku som dostala celkové zhodnotenie mojej osobnosti a príklady profesií, ktoré sú pre môj typ osobnosti najvhodnejšie.

Samozrejme, toto treba brať s rezervou a ak máte „dream-job“, choďte si za ním. Mňa však tieto príklady inšpirovali – dozvedela som sa o povolaniach, o ktorých som predtým nemala ani potuchy a nikdy predtým by som ich nezvážila, no teraz mali čosi do seba.

test osobnosti

  1. V ktorých predmetoch som dobrá a ktoré predmety ma bavia?

Spíšte si na papier, ktoré predmety vám nerobia problém. Či už je to učiteľom, nenáročnosťou alebo vašim nadaním pre predmet, spíšte si ich. Vedľa si napíšte predmety, ktoré vás úprimne zaujímajú. Zvážte, či by si viete predstaviť čítať o tomto predmete celý život a čo vo vás táto myšlienka vyvoláva. Zaujíma ma biológia, viacej ma zaujíma človek. Zaujíma ma čítať vedecké články o ľudskom tele? Poprípade, zaujíma ma čítať si o zuboch alebo radšej o čomkoľvek inom?

 

  1. Čo ma baví?

Treba si ujasniť, čo ma baví – či už je to čarbanie do zošita, futbal, háčkovanie, čítanie. Nie je vôbec nutné, aby ste sa uplatnili ako profesionál vo vašom hobby, no zamyslite sa, čo o vás vaša obľúbená aktivita hovorí. Napríklad – rada háčkujem, čiže som trpezlivá, precízna, zameraná na detaily, rada za sebou vidím výsledok. Keďže mňa baví biológia a chémia, zvážila by som výskum.

hobbies

  1. Chcem byť v kancelárii alebo v “teréne”?

Ďalšia vec, ktorú treba zvážiť je vzťah k pohybu: patríte medzi ľudí, ktorí vydržia byť osem hodín denne, päť dní v týždni za stolom v kancelárii alebo ste typ, ktorý potrebuje byť na nohách a neobsedí ani minútu?

Ak patríte medzi ľudí plných energie, no chcete študovať napríklad informačné technológie (, ktoré chcieť-nechcieť takmer vždy vedú k práci za monitorom), treba si uvedomiť, že aj keď bude váš voľný čas voľným časom a budete ho môcť využiť hocako, v práci nemusíte byť šťastnými. Tak to platí aj pre „sedavé“ typy – dvakrát zvážte, ku akej kariére vaša vytúžená vysoká škola vedie.

 

  1. Spravte si prieskum pracovného trhu.

Ak už máte tušenie, čím chcete byť, uistite sa, že sa aj uplatníte. Čím viacej inzerátov a pracovných ponúk pre ľudí s vašim budúcim vzdelaním, tým lepšie.

Medzi najžiaducejších absolventov dneška patria napríklad: farmakológovia, všeobecní a zubní lekári, medicínski technológovia, sestričky, fyzioterapeuti, elektrickí, chemickí a stavební inžinieri, informatici.

 

  1. Nebojte sa byť sebeckí.

Akokoľvek sa už rozhodnete, majte napamäti to, že ide v prvom rade len a len o vás. Nie je to budúcnosť vašich kamarátov, ani vašich rodičov, ale vaša. Určite berte ich názory v úvahu, no zároveň ich berte s rezervou. Buďte k sebe stopercentne úprimní, zvážte svoje možnosti a schopnosti a čo vás urobí šťastnými.