Pro 202019

Základná škola

Na základnú školu sa človek musí dostať, aby mal aspoň všeobecné základné vzdelanie. Z tejto školy si odnášame čo-to do života. Nie je to jednoduché, ale zvládnuť by ju mal každý.žena sa učí.jpg

Viete o tom, že keď máte na základnej škole jednotky, tak vám to vôbec nič nezaručí?Veď čo by aj malo. Bude to iba o tom, že sa viete niečo dobre naučiť. Alebo ste dobre počúvali na hodine. Alebo ste super aktívny. No, nehovorí to nič o vašom uplatnení v reálnom živote. Tam bude všetko úplne iné ako na základnej škole. Každý má určité predstavy, aké to tam bude, ale nikdy to presne neodhadneme. Tiež som si myslela, že po vysokej si v pohode nájdem prácu vo svojom odbore a ak aj nie, tak si nájdem prácu v inom odbore a popri tom si budem hľadať prácu vo svojom odbore. No, realita je iná. Dnes som už pol roka na úrade práce a nejako sa mi do práce už ani nechce. Proste, nikdy mi to nevyhovuje. Lebo nebudem stíhať školu, ktorú ešte študujem externe alebo nebudem stíhať chodiť prerábať byt, plánovať svadbu. Samozrejme, že všetko by som to stihla, ale človek, keď je doma, tak zlenivie a už sa nevie dokopať ani do tých činností, ktoré musí urobiť, aby žil v pohode. Ale vráťme sa naspäť k našej alma mater – základnej škole.
knižnica plná kníh.jpg
Dá nám naozaj základy? Nie sú to len zbytočné omáčky, čo sa učíme na základných školách? čo si všetko pamätáte zo základnej školy? Viete o tom, že keď sa to budete učiť so svojimi deťmi, tak si to nebudete pamätať?A budete si myslieť, že toto ste sa vy určite neučili. Ten, čo má viac detí, tak už to snáď aj bude vedieť naspamäť. Ten, čo má iba jedno, tak asi ani veľmi nie.

V dospelosti vás to bádanie po zaujímavostiach a vedomostiach aj oveľa viac baví ako v detstve. Aspoň ja som k niečomu takému dospela. Samozrejme, že aj deti baví objavovať svet, čo ako funguje, ale škola to pomaly, ale isto zabíja. Pretože sa musia učiť aj to, čo ich nezaujíma a sú k tomu nútení.