Bře 112019

Sú pre nás peniaze skutočne dôležité?

Chceme vám povedať pár dôvodov, prečo áno. Možno si poviete, že i bez nich by ste dokázali žiť. Možno by ste za uskromnili i s menším obnosom peňazí. No realita je taká, že málokedy je človek modernej doby šťastný s pocitom, že si nemôže dopriať viac. Prečo je to ale tak?

hotovost

Jednou z odpovedí je i fakt, že dnešná doba ponúka mnoho vymoženosti, mnoho možností, ako si život poriadne užiť. Ísť na dovolenku, výlet, kúpiť si niečo nové, či len tak ísť posedieť s kamarátmi je naozaj lákavé, a pre spokojný život niekedy i potrebné. Každý človek predsa niekedy chce potešiť svoju dušu, oddýchnuť si od práce, či len tak si vyhodiť z kopýtka. Peniaze sú prostriedkom, ako to zrealizovať. Okrem toho si s nimi môžeme naplniť svoje tajné túžby, ciele, splniť sny, či dokonca urobiť pre seba niečo dobré. Ak potrebujeme zlepšiť svoju fyzickú stránku, zdokonaliť sa v jazyku, urobiť či certifikát, nejaké financie nás to stojí.

Týmto by sme chceli povedať áno na našu položenú otázku.
Avšak je dôležité povedať, že s nimi treba rozumne narábať. Je potrebné vedieť šetriť, niekedy sa uskromniť, či zvoliť si správne priority a naozaj kupovať iba to, čo je nevyhnutné. Veľa mladých ľudí si neváži skutočnú hodnotu týchto prostriedkov, ktoré nám mnohokrát uľahčujú život a bez ktorých by sme si nemohli dopriať to, čo v skutočnosti chceme, samozrejme s ohľadom na nás status a to, koľko si môžeme dovoliť.

úspory

V konečnom dôsledku si každý človek vie utiahnuť opasok, žiť z mála, ale stojí to veľa síl, pevnej vôle a najmä nepozerať na to, čo má ten druhý. Musíme však povedať, že stále pre nás ostávajú veľkým prínosom, majú pre nás podvedome veľkú hodnotu, pretože bez nich by sme nemohli vytvoriť to, čo tu máme.
Ako s nimi však naberať tak, aby sme nenadobudli pocit, že nás ovládajú? To je otázkou pohľadu. Človek by si mal uvedomiť, že všetko má svoje hranice a všetko treba robiť s mierou. Ak dovolíme a podľahneme luxusu, časom si nebudeme vedieť predstaviť realitu, kde by sme mali o kúsok menej blahobytu. Každý by si mal zvážiť a nastaviť limity, určiť priority, urobiť názor, či potrebuje toľko nakupovať, míňať, zahŕňať sa zbytočnosťami, alebo či vie s financiami narábať s rozumom a považuje ich za menej podstatne ako napríklad vlastné zdravie a šťastie.
Je to len na vás, ako sa k tomu postavíte. Určite však takto téma stojí za zmienku nielen medzi mladými ľuďmi, ale i medzi staršou generáciou a určite je nevyhnutné o nej hovoriť, aby si každý z nás uvedomil a sám našiel odpoveď na túto večnú otázku.