Čvc 022019

Nová kryptomena Libra od Facebooku

Oznámenie vyvolalo obavy, že Libra by mohla byť hrozbou pre tradičné banky, varovania, aby boli opatrní, a skeptický komentár k tvrdeniam, že to pomôže rozvojovým krajinám.

Vráťme sa však k základom a pozrime sa na to, čo je Váhy, ako sa porovnáva s inými krypto-menami a či by ste sa mali zaujímať o jej používanie, keď to nakoniec príde.bitcoin.jpg

Čo je to kryptokonverzia?

Mena je systém peňazí, ktorý sa bežne používa pri výmene za tovar a služby a v dôsledku toho má hodnotu. Cryptocurrencies sú digitálne meny, ktoré sú zabezpečené pomocou kryptografie.

Viac populárne nedávne kryptocurrencies sú založené na technológii blockchain, ktorá používa kryptografickú štruktúru, ktorá je ťažké zmeniť. Jednou z kľúčových vlastností tejto štruktúry je distribuovaná účtovná kniha, ktorá vedie účty finančných transakcií, ku ktorým má prístup ktokoľvek.

Čo je Libra?

Váhy je nová mena, ktorú navrhuje Facebook. Považuje sa za kryptografiu, pretože kryptografia sa použije na ochranu hodnoty meny pred neoprávneným zásahom – napríklad na dvojité výdavky – a na ochranu platobného procesu.

Libra má potenciál stať sa úspešným, pretože podporuje združenie Libra, ktoré tvoria veľké medzinárodné korporácie ako Facebook, Uber a Vodafone. MasterCard a Visa tiež hodili svoje klobúky do ringu, ale žiadne tradičné banky nie sú na zozname.mince bitcoinu.jpg

Ako sa líši od Vah v porovnaní s inými krypto-menami ako Bitcoin?

Cryptocurrencies ako Bitcoin a Ethereum sú v podstate rovnostárskej povahy. Je to preto, lebo neexistuje jediná autorita, ktorá overuje transakcie medzi stranami, takže by to mohol urobiť ktokoľvek.

Ak chcete povoliť transakciu Bitcoin, museli by ste preukázať, že ste vykonali prácu, ktorá je známa ako „ dôkaz o práci “. Pre Bitcoin je dôkazom práce riešenie matematickej hádanky. Ľudia, ktorí úspešne vyriešia hádanku (dokazujú, že vykonali nejakú prácu), môžu pridať transakcie do distribuovanej knihy blockchain a sú odmenení Bitcoins. Tento proces je známy ako baníctvo.