Lis 102018

Kreditná karta- áno či nie?

Ak vám v banke ponúknu kreditnú kartu, mali by ste dopredu dobre zvážiť, či máte o túto službu záujem. Peniaze sú lákavá vec a keď vám ich niekto núka „zadarmo“, tak väčšinou nevidíte dôvod, prečo ich neprijať. Pamätajte však na to, že banky v skutočnosti zadarmo, nedávajú nič.

karta

Kreditná karta je v podstate forma spotrebného úveru. V praxi to znamená, že môžete využívať finančné prostriedky, ktoré v skutočnosti nemáte, teda peniaze zapožičané bankou. V zmluve je vždy stanovená presná suma, do ktorej môžete tieto finančné prostriedky čerpať. Najčastejšie sa táto suma začína na tisícke. Kreditkou môžete platiť podobne ako obyčajnou platobnou kartou.

Prvým a zároveň najvážnejším úskalím, je splatenie v danom termíne. Všetko čo z dohodnutej sumy miniete, musíte vrátiť so stanovenej doby, väčšinou tridsiatich až štyridsiatich dní. V tomto prípade, neplatíte žiadne úroky. Ak sa však omeškáte, vyššia suma vám začne nabehávať každý deň, až kým peniaze nevrátite. Tieto úroky môžu byť poriadne vysoké. Závisí do od konkrétnej banky, ide však o ozaj prehnané úroky, neraz až vo výške osemnástich, či dvadsiatich percent. V zmluve je tiež uvedená minimálna suma, ktorú jednoducho musíte vrátiť. Ak tak neurobíte, úroky sa môžu vyšplhať aj na tridsať percent.

peněženka

Na čo si dávať pozor

  • Pri kreditnej karte, by ste sa mali vyhnúť výberom z bankomatu. Táto služba je pri nej totiž väčšinou spoplatnená. Za jeden výber môžete pokojne zaplatiť aj päť eur. preto ju využívajte skôr priamo v obchodoch a ak nevyhnutne potrebujete hotovosť, vyberte si naraz väčšiu sumu peňazí.
  • Vyúčtovanie vám príde len raz za mesiac. Preto si priebežne kontrolujte, koľko ste už minuli, na konci mesiaca by ste mohli byť veľmi nepríjemne prekvapení.
  • V zmluve si dôkladne skontrolujte, za aké služby v skutočnosti platíte. Pri kreditnej karte bývajú spoplatnené napríklad sms správy, ktoré vás informujú o výberoch a platbách.
  • Peniaze navyše nás často podvedome nútia k nezmyselnému míňaniu. Snažte sa svoje financie čo najviac ustrážiť.
  • Hlavné však je, aby ste peniaze vždy splatili načas, inak sa môžete dostať do vážnych finančných problémov.