Lis 152018

Osteoporóza trápi stále viac mužov

Osteoporóza je ochorenie kostí. Nesprávna látková výmena kostného tkaniva spôsobuje ich rednutie. Takéto kosti, sú slabšie, a preto majú tendenciu sa omnoho ľahšie narušiť, teda zlomiť. V podstate sa jedná o stratu hmotnosti kostnej hmoty.
Ešte donedávna bola táto choroba považovaná za problém starších ľudí, ale najmä žien v období klimaktéria a taktiež i po ňom. V súčasnosti, však osteoporóza napáda stále viac i mužskú časť populácie. Štatistiky hovoria, že na Slovensku, trpí týmto ochorením takmer tristo tisíc osôb, z čoho muži predstavujú iba necelých pätnásť percent.

bolest

Forma tohto ochorenia, ktoré napáda hlavne ženy, je označovaná za primárnu. Dôvodom jej vzniku je samotné starnutie organizmu. muži však trpia skôr sekundárnou formou, ktorú spôsobujú viaceré negatívne faktory, ktoré vplývajú na kosti a taktiež iné ochorenia. Ak hovoríme o negatívnych vplyvoch, ide hlavne o lieky ako sú napríklad kortikoidy, alebo nadmerné požívanie alkoholických nápojov. Najčastejšie choroby, ktoré stoja za vznikom rednutia kostí sú problémy s obličkami, trávením, dýchacím ústrojenstvom, alebo reumatické, či endokrinné ochorenia. Ďalším dôvodom, však môže byť i genetická predispozícia a náhle hormonálne zmeny.

Podľa odborníkov, je pri druhotnej forme ochorenia potrebné riešiť najmä vyššie spomínané príčiny. Bez toho sa osteoporóza nedá liečiť. Prejavy, ale i samotnú chorobu dokáže zmierniť aj pohyb. Ideálne sú v podstate všetky pohybových aktivít, okrem aeróbnych cvičení a vytrvalostných športov. Pri nich totiž prirodzene dochádza k rednutiu kostí, a to aj u zdravých ľudí.

zlomenina

Najčastejšie prejavy ochorenia:

  • silná a náhla bolesť pri vykonaní prudkého pohybu
  • časté bolesti chrbtice
  • stupňujúce sa bolesti chrbtice
  • nezvyčajné bolesti chrbtice
  • bolesti chrbtice, kedy bolesť vystreľuje do dolných končatín, alebo brucha
  • strata výšky
  • časté drobné zlomeniny, napríklad malíčka na nohe., pri neriešenom probléme môže dochádzať aj k vážnejším zlomeninám