Kvě 172018

Ako si vybrať správneho psa

Pri výbere plemena sa človek inšpiruje podľa jeho vzhľadu, do čoho sa zahrňuje veľkosť alebo či pĺzne alebo nie. Ale existuje mnoho ďalších faktorov, na základe ktorých je možné si ideálneho psíka vybrať. Veľmi dôležitý je napríklad jeho temperament, náročnosť na žrádlo alebo náročnosť na pohyb a spolu trávený čas. Treba si tiež uvedomiť, na čo bolo dané plemeno vyšľachtené a či sa na základe toho k vášmu životnému štýlu bude hodiť. Ďalej si môžete prečítať nejaké informácie o najznámejších plemenách.

labrador

1.       Doberman – Pes, ktorý sa hodí do aktívnej rodiny, pokojne aj do rodín s deťmi. K deťom je veľmi milý a temperamentný, dokáže ich zabaviť. Je nutné s ním ale viesť aktívny život, to jest bicykel, beh alebo prechádzky. Je veľmi inteligentný a ľahko cvičiteľný. Mnoho ľudí má na dobermanov názor, že sú agresívne a nebezpečné, no väčšinou tieto sú zvieratá týmto spôsobom vykreslené len v rôznych filmoch a seriáloch v televízii. Pravda totiž taká nie je. Každý pes je totiž taký, ako ho majiteľ vychová a vycvičí.

2.       Labrador a Zlatý retríver –Tieto psy sú ako stvorené pre rodiny s deťmi. Dá sa s nimi pohrať kedy chcete, nikdy nepovedia nie. No neposťažujú si ani na celodenne ležanie a ničnerobenie. Sú taktiež veľmi múdre.

3.       Maltézsky pes, Yorkshirský teriér –Psy vhodné ako do domu tak aj do menších bytov. Nenáročné, ideálne aj ako spoločníci k dôchodcom.

4.       Boxer –Veľmi aktívny pes. S týmto psom ostanete málokedy celý deň doma. Vyžaduje výraznú a dlhodobú starostlivosť. Veľmi hravé plemeno.

dalmatin

5.       Kólia –Najinteligentnejšie plemeno na svete. Veľmi ľahko cvičiteľné.

6.       Čivava –Takzvané ozdobné plemeno. Rado šteká. Má potrebu dokazovať, že veľkosť neznamená všetko. Môže s nimi nastať veľa zábavných situácií.
Psích plemien je ale samozrejme omnoho viacej. Preto si o nich treba dôkladne preštudovať čo sa dá a vybrať si práve to „vaše“.