Úno 152019

Fotovoltika – moderný spôsob vykurovania

Medzi základné obnoviteľné zdroje energie využívané po celej Európe, ale aj na iných kontinentoch, patrí celkom určite aj energia Slnka. Slnko ako zdroj svetla a tepla je pre ľudstvo nenahraditeľné.

  • Bez Slnka by nebola fotosyntéza a rastlinky by neprodukovali tak dôležitý kyslík pre náš život.
  • Slnko je aj najvhodnejším svetelným zdrojom. Žiaden umelý zdroj svetla ho veru doposiaľ úplne nedokázal napodobiť.
  • Slnko a jeho teplé slnečné lúče sú aj bezplatným zdrojom tepla

fve

Slnko- ako zdroj tepla- sa dá využiť viacerými spôsobmi. Už dávno ľudia svoje domčeky stavali tak, aby na nich svietilo slniečko. Vo všeobecnosti platí, že dom postavený na slnečnom mieste spotrebuje na vykurovanie menej inej energie – z uhlia, plynu, elektriky- ako ten, ktorý je nevhodne umiestnený v priestore stáleho tieňa, alebo nevhodne orientovaný smerom na severnú stranu. To ale architekti dobre vedia a spravidla navrhnú stavebníkovi správnu orientáciu objektu.
Zelená domácnostiam je projekt určený na podporu obnoviteľných zdrojov energie. Poskytuje sa dotácia aj pre slnečné kolektory a“ fotovoltické“ články.
Koľko slnečných kolektorov by ste potrebovali, závisí od :

panely

  • Polohy objektu
  • Účelu využitia

Polohou objektu mám na mysli miesto, lokalitu, oblasť, kde stojí objekt, na ktorý chcete kolektory umiestniť. Kolektory slúžia iba a len na ohrev vody! Toto musíte mať na pamäti. Ak chcete vyrábať elektrickú energiu pre vlastnú spotrebu a tou trebárs následne vyrábať teplo- potom to je problematika „fotovoltických“ panelov-
Pod účelom využitia rozumiem načo chcem ohriať vodu. Či to bude pre naplnenie bazéna, alebo voda sa má ohriať v takom množstve, aby vykúrila dom, alebo aby sa dala použiť na umývanie.
Toto musíme vedieť prv ako oslovíme odborníka, ktorý následne vyberie pre nás to správne riešenie. Musíme ho ale presne informovať, čo očakávame od investície. Iba tak nám vyhotovia ponuku na mieru.