Zář 292018

Vzdelávanie popri materskej dovolenke

Dopĺňanie vedomostí mamičiek na materskej či rodičovskej dnes už nie je nič neobvyklé. Mamy môžu využiť príležitostné voľné chvíle, keď deti zaspia alebo sú u starých rodičov a získať nové  zručnosti či znalosti. Prípadne doplniť alebo obnoviť čo už vedia. Existujú rôzne formy vzdelávania, ktoré nemusia stáť ani cent, nanajvýš trochu času.

holčička
 
1. Využite online kurzy
            Stačí trochu „pogúgliť“ a veľmi rýchlo nájdete kurz, ktorý bude pre vás ako stvorený. Pokiaľ si chcete zároveň precvičiť i cudzí jazyk, vyskúšajte napr. webovú stránku Coursera, prípadne Alison alebo si nájdite úplne iný. Študovať môžete zdarma priamo z domu a za určitý poplatok máte pri väčšine možnosť získať aj certifikát. Z našich končín stojí za spomenutie český web Vím víc a Onlinekurzy zdarma.

2. Sledujte videá
            Ovládanie cudzieho jazyka je v súčasnosti úplne bežná vec, pre lepšie pracovné pozície dokonca nevyhnutná. Pokiaľ nechcete počas rodičovskej dovolenky vyjsť z cviku, nemusíte nikam cestovať, jazykové schopnosti si oprášite i z domu. Postačí zapnúť Youtube, cudzojazyčný televízny kanál alebo pustiť obľúbený zahraničný film s titulkami v čase, keď deti spia a máte chvíľku pre seba. Angličtina, nemčina či iná reč sa na vás „nalepí“ sama od seba.
 
3. Čítajte
            Netreba kupovať veľa kníh a míňať beztak nízky rodičovský príspevok. Existuje niekoľko webových stránok, kde si môžete vyberať z tisícok online kníh. Za zmienku stoja určite zahraničný projekt Gutenberg, prípadne Free library aleboslovenský Zlatý fond. Pre milovníčky histórie odporúčam české ManuscriptoriumNárodnej knižnice. Samozrejme, čítate zadarmo koľko len chcete.

počítač

4. Skupinkujte
            Poobzerajte sa po najbližšom materskom centre a ako sa hovorí, zabijete dve muchy jednou ranou. Práve tie organizujú rôzne kurzy pre mamy na materskej za minimálny poplatok a navyše si drobca môžete zobrať so sebou. Kurz vyjde možno toľko, čo šálka kávy v cukrárni. Práve centrá sa snažia pripraviť mamy na návrat do práce po všetkých stránkach. Pomôžu vám od potrebnej administratívy až po nové vedomosti či zručnosti.