Čvc 162018

Kyselina hyalurónová – tajomstvo mladej pokožky

Prvé jemné vrásky, ochabnutá a unavená pleť, tenká a citlivá pokožka… nič čo by nám robilo radosť. Vedci ale prišli na tajomstvo ľudského tela a zistili prečo od istého veku starneme.

úsměv

Zázrak menom kyselina hyalurónová.
Kyselinu hyalurónovú bola donedávna známa len ľuďom trpiacim na artritídu, ochorením kĺbov, alebo so syndrómom suchého oka. Hrá veľmi dôležitú úlohu v celom našom organizme. Nájdeme ju v kĺboch, očnom sklovci, spojovacom tkanive, v pokožke,… Ľudské telo dokáže túto kyselinu produkovať samé – to je dobrá správa. Zlou správou je, že jej tvorba začne klesať už v cca 26 – tom roku nášho života. Dalo by sa povedať že už v tomto veku začíname starnúť.
Kyselina hyalurónová, alebo hyalurón udržuje našu pleť pružnú, pevnú a elastickú. Jej schopnosť viazať na seba tekutinu je obrovská. Naviaže na seba viac než tisíc násobok vody, čím udržiava všade kde to je potrebné dostatok tekutín (medzikĺbový priestor, sklovec, koža,…). Práve kyselina je zárukou mladistvej, hladkej, hydratovanej a zdravej pleti.

Ak si k úbytku hyalurónu pripočítate spôsob stravovania a životný štýl niet divu, že prvé vrásky sa začnú objavovať u niekoho aj po 30 – tke. Náš organizmus je dômyselný stroj, ktorý vyprodukovanú kyselinu hyalurónovú presunie radšej do zdraviu dôležitejších orgánov než na udržanie pevnej, hladkej a pružnej pokožky.

Vplyv hyalurónu na pokožku.
Základnými stavebnými prvkami kože je kolagén a elastín. Obe tieto zložky sú zodpovedné sa hladkú, vypnutú a elastickú pleť. Na to aby mohli správne fungovať a plniť svoj účel potrebujú tekutiny. Pokiaľ sa v pokožke nachádza kyselina hyalurónová prísun tekutín je zaistený. Ak ale táto kyselina v pokožke chýba prejaví sa to suchou, ovisnutou pokožkou a tvorbou prvých vrások. Pleť nie je dostatočne hydratovaná a stráca na pružnosti a plnosti.

rentgen

Doplnením kyseliny priamo na pleť môžete týmto neželaným prejavom starnutia zabrániť. Hyalurón prenikne do pokožky, naviaže na seba vodu a pleť takmer hneď vypne. Okrem toho podporí tvorbu nových kolagénových buniek a spevní elastínové väzby, vďaka čomu je pokožka pružnejšia a pevnejšia.