Zář 252018

„Babka k babce, budú kapce“

Chladnička

Vo väčšine domácností, je v chladničke neporiadok. Ten môže za to, že ročne vyhodíme kilogramy potravín, ktoré ostanú zabudnuté a zahádzané tými novými. Urobte si poriadok a obsah svojej chladničky kontrolujte každé dva až tri dni. Táto rada sa môže zdať ako hlúposť, ak by ste však spočítali všetky financie za vyhodené zvyšky jedla, boli by ste nemilo prekvapení. To isté platí aj pre všetky skrine a šuplíky, kde máme odložené potraviny.

lednička

Varte zo zvyškov

Pri zvyškoch ešte ostaneme. Aj tomu najšetrnejšiemu človeku sa raz za čas stane, že mu tu i tam ostanú nejaké tie odrezky syrov, jedna mrkva, vajíčko, párka a polovica kyslej smotany. Naučte sa tieto suroviny skombinovať a využiť v kuchyni. Väčšinou toho nakúpime viac, ako na jeden obed, či večeru potrebujeme. Z toho čo nám ostane, však môžeme vytvoriť samostatný a veľmi chutný pokrm.

Recyklujte potraviny

Áno aj to sa dá. Uvedieme si jeden príklad, aby bolo jasné o čom je reč. Kúpime jedno kurča. To vykostíme. S pŕs a ďalších kusov mäsa si pripravíme napríklad paprikáš. Zo skeletu uvaríme polievku. Časť tohto mäsa zjeme spolu s ňou a zvyškami ako sú napríklad vnútornosti, môžeme nakŕmiť domáce zvieratá. Z jedného kuraťa sme práve pripravili celý obed na dva dni a nakŕmili domáceho miláčika.

Potraviny po záruke

Tým chúlostivejším sa tento nápad asi nebude páčiť. Nevyhadzujte však automaticky všetky potraviny po záruke. Povedzme si úprimne, čo sa môže stať cestovinám, konzerve s fazuľou, neotvorenému maslu, alebo sójovej omáčke? Najskôr nič. Pokiaľ potraviny vyzerajú, voňajú a chutia normálne, pokojne ich použite. To isté platí aj o takých jogurtoch. Navyše dátum spotreby je uvedený ako minimálna trvanlivosť. V angličtine je označený výrazom „best before“, čo doslovne znamená „najlepšie pred…“

nakupování

Akcie…akcie…akcie

To, že nakupovať v akcii je výhodné, nie je potrebné špeciálne vysvetľovať. Nenaleťte však na každú hlúposť. Ak kilo šunky stojí z anormálnych okolností 16 eur a zrazu ho môžete kúpiť za 15, nejde až o taký výhodný obchod. Najviac ušetríte na tých najmenších položkách ako sú cestoviny, cukor, soľ, či olej. Cent sem, cent tam a zrazu sa vám nazbiera pekných dvadsať eur.