Srp 302018

Zvažujete kúpu franšízingovej licencie? Na tieto rady nezabúdajte!

Prevádzkovanie franšízy je oveľa komplikovanejšie, než sa môže zdať. Aj pred uzatvorením franšízingovej zmluvy budete musieť odpovedať na mnohé otázky, ako napríklad dopyt vo vašej oblasti, požadované náklady franšízora a váš manažérsky štýl.

podnikalství

Existuje niekoľko faktorov, ktoré treba kriticky preskúmať pred uzatvorením zmluvy. Mohlo by byť neoceniteľné prerokovať zmluvné podmienky a finančné prostriedky s právnikom alebo iným odborníkom, aby ste sa uistili, že správne posúdite svoje možnosti.

Nájdite si franšízing pre vás
Keď začnete vyhľadávať, zužujete franšízy, ktoré sa zhodujú s vašou polohou aj s vašou skupinou zručností. Počnúc vašou komunitou, skúmajte, či existuje dopyt po produktoch alebo službách, ktoré franšízor ponúka. Buďte si vedomí akejkoľvek konkurencie, ktorá môže existovať a či sú v blízkosti pobočky materských spoločností alebo príliš veľa vonkajších konkurentov v okolí. Potom zvážte svoje zručnosti a záujmy. Budete schopní efektívne plniť požiadavky odvetvia, ktoré si vyberiete? Vlastniť franšízu je zamestnanie na plný úväzok, takže by ste sa mali uistiť, že je to odvetvie, ktoré vás zaujíma.

Preverte svoju dôveryhodnosť
Akonáhle ste pristáli na konkrétnu franšízu, do ktorej by ste chceli investovať, je dobré urobiť si svoj vlastný  prieskum o franšíze tým, že sa skontaktujete s inými majiteľmi rovnakého typu franšízy, a to minulých aj súčasných. Majiteľov môžete nájsť tak, že navštívite existujúce franšízy v danej oblasti a pozriete sa na dokument Franchising Disclosure Document (FDD), ktorý obsahuje zoznam všetkých súčasných franšizantov a tých, ktorí opustili systém v uplynulom roku. (Upozorňujeme, že FDD dostanete len po tom, čo franšízor súhlasí s vašou žiadosťou.)

náklady

Zvážte náklady
Keď si kúpite franšízu, budete musieť  okrem štandardných nákladov na prevádzkovanie podniku platiť ďalšie poplatky.
Počiatočné poplatky sa vyskytujú ako jednorazový poplatok pri nákupe franšízy. Tieto poplatky sa môžu pohybovať od 20 000 do 50 000 eur. Po počiatočných poplatkoch nasledujú  licenčné poplatky prebiehajúce náklady, ktoré sa vyskytujú pravidelne v rámci franšízingovej dohody. Ide o právo používať meno ​​a iné značkové materiály a často sa účtuje ako percento z predaja, zvyčajne medzi 4 až 6%.
Majte na pamäti, že tieto poplatky často nezahŕňajú náklady na nájomné, počiatočný inventár, vybavenie, licencie, poistenie alebo iné prebiehajúce výdavky. Je pravdepodobné, že budete potrebovať pôžičku na pokrytie týchto nákladov.