Dub 082019

Zábradlie nesmie chýbať

Schodiská musia spĺňať presné bezpečnostné normy. Nehovoríme o vašich schodoch v dome, ale o priestoroch kde má prístup verejnosť. Ak teda podnikáte a vo vašich priestoroch sa nejaké tie schody nachádzajú, mali by ste vedieť, ako musia podľa týchto noriem vyzerať.

dlouhé schody
Čo musí zábradlie spĺňať:

  • Každá pochôdzna plocha, v našom prípade schody, kde hrozí pád, musí byť zabezpečené zábradlím, poprípade inou konštrukciou, ktorá pádu dostatočne zabráni.
  • Myslite aj na kvalitu zábradlia. To musí dostatočné zvládať záťaž, ktorá bude naňho vyvíjaná. V preklade to znamená, že na chody, by ste mali použiť iba zábradlie, ktoré je určené vyslovene na tento účel.
  • Zábradlie na schodoch musí spĺňať slovenské technické normy.
  • Zábradlie sa musí nachádzať na tej strane schodov, kde je voľný priestor, teda nie pri stene. To je však viac ako logické.
  • Dôležitá je aj výška zábradlia. Základná výška je 1000 milimetrov, teda jeden meter. V niektorých prípadoch môžete zvoliť inštaláciu takzvaného zníženého zábradlia. V tom prípade hovoríme o výške 900 milimetrov.

Kvalita a dizajn

Ak budete vyberať a kupovať zábradlie na schody do firemných priestorov, nesnažte sa zbytočne ušetriť pár eur. Je rozumnejšie ak investujete do materiálu s certifikátom. Takýto tovar má navyše i omnoho dlhšiu záruku, takže máte istotu, že vám zábradlie vydrží niekoľko rokov bez výmeny, alebo zbytočných a nákladných opráv. Na samotnú inštaláciu si taktiež radšej zavolajte profesionálov.
boční schodiště
Niekedy sa stáva aj to, že zábradlie akosi nepasuje do celkového dizajnu interiéru. To však dnes nie je žiadnym problémom. Pokiaľ sú vaše priestory ladené do moderného štýlu, siahnite po sklenenom zábradlí. To vytvorí veľmi efektný a čistý dojem. Takéto zábradlie navyše zakryje celú otvorenú plochu schodov, takže je naozaj bezpečné. Pre umelecké duše sú tu napríklad dekoračné kované zábradlia. svoje samozrejme urobí aj klasika, teda masívne drevo.