Led 082018

PRÍZNAKY DEPRESIE A AKO PROTI NEJ BOJOVAŤ


Príznaky:
–         Pocity úzkosti, beznádeje a smútku
–         Nechutenstvo
–         Nespavosť
–         Obavy z budúcnosti
–         V horších prípadoch sebapoškodzovanie či myšlienky na samovraždu
–         Aktivity ktoré Vám kedysi robili radosť teraz robíte s nechuťou

deprese

Ak sa u Vás prejavuje niektorý z týchto príznakov je dosť možné že trpíte depresiou. V takomto prípade je najlepšie povedať to niekomu z vašich príbuzných alebo lekárovi, ktorý už bude vedieť ako ďalej postupovať. Najdôležitejšie je sa nebáť hovoriť o tejto chorobe s vašim okolím, je to vec za ktorú by ste sa za žiadnych okolností nemali hanbiť. Depresia môže postihnúť naozaj hocikoho, keď o tom budete rozprávať zistíte, že nie ste jediný vo vašom okolí koho postihuje depresia, taktiež sa budete mať o koho oprieť, a ľudia ktorý Vás majú radi a záleží im na Vás, Vás budú podporovať v prípadnej liečbe.
 
Ako bojovať proti depresii?:
-Prvá rada je rozprávať. Ako sme už spomínali vyššie je potrebné dať o tom vedieť svojím blízkym, okoliu a nehanbiť sa o vašej depresii rozprávať.
– Ďalší krok by malo byť upratanie vašej izby, domu či bytu, kto má poriadok vo veciach má poriadok aj v hlave.
-Tretia rada znie- viac pohybu. Môžete zvoliť prechádzku, fitko, beh, alebo len domáce kardio cvičenia kde sa zahŕňajú aj domáce práce alebo sťahovanie nábytku, skrátka niečo kde sa uvoľňuje hormón šťastia teda endorfín. Neodporúčam silové cvičenia.

emoce

-Zmena jedálnička- aj tým že do jedálnička pridáte zeleninu a ovocie sa zmení vaše myslenie na pozitívnejšie.
– Slnečné svetlo- dodáva vitamín D ktorým sa vaša nálada zvýši, preto cez jesenné a zimné obdobie trpí depresiami viac ľudí, počasie býva viac sychravé .
– Zmena životosprávy- neusporiadaný život je aj smutnejší život. Skúste mať veci pekne naplánované. Každý deň rovnaké ranné vstávanie, škola či robota, obed, domáce práce, venovanie sa vašim koníčkom alebo cvičeniu, večera a pekný deň je za nami. Áno znie to príšerne rutinne, ale verte mi že to naozaj pomáha a možno toto je to čo potrebujete.

zoufalost

– Posledná rada- ak už si naozaj neviete rady a myslíte že to sami nezvládnete nebojte sa požiadať o odbornú pomoc v podobe psychológa či psychiatra.