Kvě 112019

Neónky verzus LED trubice

Máte vo svojej domácnosti lampy, v ktorých sa používajú klasické neónky? Na ne by ste mali čím skôr zabudnúť. Pokiaľ sa neviete vzdať ich neopakovateľného dizajnu, nemajte strach. Dnes existuje riešenie, ktoré je omnoho ekologickejšie a hlavne lacnejšie.
LED trubice https://www.ledprodukt.sk/61-led-trubice-t8 na prvý pohľad vyzerajú úplne rovnako. Majú však nespočetné množstvo výhod. Prvou z nich je samozrejme úspora elektrickej energie. Majú neporovnateľne dlhšiu životnosť a sú šetrné k životnému prostrediu.

led trubice

Ako čo funguje
LED diódy fungujú na princípe, pri ktorom emitujú svetlo prostredníctvom elektrónov, ktoré sa nachádzajú v jej vnútri. Klasické žiarovky a teda aj tie neónové, potrebujú k fungovaniu elektródy a zmes viacerých plynov, ktoré produkujú svetlo.

Trubice v sebe ukrývajú desiatky malých diód
LED trubice sú v podstate desiatky malých diód, ktoré sú naukladané v rade tesne vedľa seba. Ak teda zapnete takéto osvetlenie, v skutočnosti začne naraz svietiť mnoho maličkých diód. Každá z nich má takmer nulovú spotrebu. Vo finále, preto hovoríme o tej najúspornejšej verzii, ktorou si môžete doma svietiť.

Kde LED trubice využiť
Trubice môžete využiť v podstate kdekoľvek. Sú ideálnym riešením na osvetlenie kuchynskej linky, či pracovného stolu. Sú veľmi dobrým riešením ako svetlo nad akvárium, alebo terárium. V tomto prípade, však siahnite po špeciálnych trubiciach, ktoré nemajú problém s vodou a vlhkosťou.

Akvárium osvetlené LED svetlom

Zorientujte sa v ich rozmeroch
Ak vám po dlhom čase LED dióda v trubici doslúži, musíte ju vymeniť za novú. Mnohí ľudia však netušia, ako tieto „žiarovky“ vyberať. Dôležité je najmä označenie veľkosti. To nájdete pod značkou T. najmenší typ trubice je označený ako T5 a najväčší ako T10. Tieto údaje by sa mali nachádzať aj na starej dióde, poprípade lampe, v ktorých bola umiestnená. Pri kúpe si všímajte aj údaj označený písmenom G. Ide o osovú vzdialenosť kolíkov.