Dub 102019

Neliečené kŕčové žily sa môžu skončiť tragicky

Problémy s kŕčovými žilami mnoho ľudí podceňuje. „Výhodou“ tohto ochorenie je, že spočiatku obzvlášť nebolí a človeka ani výrazne neobmedzuje pri bežných aktivitách. To, sa však môže veľmi rýchlo zmeniť.
Prvé štádium kŕčových žíl označujeme ako metličky. Ide o mierne vystupujúce žilky na dolných končatinách, ktoré majú veľkosť do jedného milimetra. Ak ochorenie podchytíte v tomto štádiu, šance na úplné vyliečenie sú takmer stopercentné. Navyše sa vyhnete akémukoľvek zákroku na odstránenie kŕčových žíl. Pokiaľ však necháte začínajúce ochorenie prerásť do vyšších štádií (poznáme ešte dva, a to retikulárne žilky a varixy), liečba bude omnoho náročnejšia, šance na úplné odstránenie kŕčových žíl mizivé a v neposlednom rade vám hrozí viacero závažných zdravotných komplikácií.

léčba

Riziká spojené s kŕčovými žilami

Pokiaľ https://www.venasum.com/krcove-zily-a-ich-liecba/ nebudete riešiť dlhodobo, nevinné žilky na vašich nohách, môžu veľmi rýchlo prerásť do omnoho vážnejších problémov. Neliečené kŕčové žily môžu v prvom rade spôsobiť vznik lymfedému. Hovoríme o lymfatickom opuchu mäkkých tkanív v tele. V dôsledku zápalu sa pod kožou začne hromadiť tekutina. V pokročilých štádiách ochorenia, môže dôjsť až k invalidite.
Kŕčové žily spôsobujú aj vznik trombózy, teda krvnej zrazeniny, ktorá začne putovať cievnym systémom. Ak ste o tomto ochorení ešte nepočuli, mali by ste vedieť, že môže skončiť smrťou. Vzduchová bublina sa totiž posúva. Ak sa dostane do srdca, následky sú tragické. Ďalším častým problémom je zápal žíl a taktiež hemoroidy.

alt=“prstíky“ “ src=“https://sasi.sk/wp-content/uploads/img_a301205_w16672_t1558690035.jpg“ style=“width: 640px; height: 378px;“>

Na koho sa obrátiť

Ak ste na svojich nohách spozorovali mierne vystupujúce žilky, ktoré majú netypické zafarbenie domodra, fialova, či zelena, mali by ste čím skôr navštíviť cievnu ambulanciu. Vyšetrenie žíl je absolútne bezbolestné. Prebieha pomocou ultrazvuku a zaberie doslova niekoľko minút. Na základe neho budete mať stopercentnú istotu, či kŕčovými žilami trpíte, alebo ste náchylní na ich vznik.