Říj 102018

Android, iOS, Blackberry alebo Windows Phone?

Ktorý telefón, respektíve smartfón uprednostniť? Dnes je predsa trh s mobilnými zariadeniami priam presýtený a jeden človek má na výber viacero možností či alternatív.

  • Cena, veľkosť pamäte RAM, typ a výkon procesora, výrobca, displej, operačný systém,…

android

Osobne by som svoju pozornosť zameral práve na tieto parametre, aj keď som si vedomý, že podstatných faktorov ovplyvňujúcich výber je ešte viac.
Každopádne priority pri výbere by si mal zvoliť každý z nás ešte predtým, než sa pustíme do výberu a následnej kúpy. Všetci sa ale pravdepodobne zhodneme na tom, že podstatnou súčasťou zariadenia je operačný systém, pretože ten bude našim pravidelným a zrejme najhlavnejším spoločníkom pri všetkých operáciách. Pokiaľ nám OS nevyhovuje, ostatné parametre sú následne vedľajšie a zostanú takmer nevyužité. A to by bola škoda. Preto si predovšetkým spravme rozbor operačných systémov, ktoré máme v prípade mobilných zariadení na výber.

whatsapp

  • Androidje ten najvyužívanejší a vyskytuje sa vo väčšine smartfónoch. Jej tvorcom je známa spoločnosť Google, ktorá na tejto platforme ponúka svoju službu Google Play, z ktorej si môžete sťahovať množstvo aplikácií či hier, väčšina z nich je zdarma. Tento OS, ako aj ponuka Google Play sa pravidelne aktualizujú. Pri výbere však spozornite, viaceré mobily sa predávajú s jeho staršou verziou.
  • iOSje operačným systémom pre výrobky od Apple a je veľmi praktický, najmä čo sa týka jeho ovládania. K hudbe, videám, hrám, aplikáciám vedie skutočne jednoduchá cesta. Za zmienku však stojí najmä služba Siri, ktorá je hlasovým asistentom. Aplikácie, hudbu a filmy môžete sťahovať zo služieb App Store a iTunes, no v porovnaní s Google Play je prístup málinko obmedzenejší.
  • Blackberryje v porovnaní s dvoma predchádzajúcimi voľbami určitým „outsiderom“, najmä čo sa týka pohľadu bežných užívateľov. Najmä zo začiatku bol však obľúbený hlavne medzi podnikateľmi. Tento systém využívajú mobily s fyzickou klávesnicou.
  • Windows Phone je takisto tak-trochu na vedľajšej koľaji, teda čo sa týka mobilov. Jeho mobilová verzia bola sklamaním, no aj napriek tomu sa pracuje na jeho vylepšeniach a dnes máme k dispozícii Windows 10 Mobile, ktorá je funkciami totožná s relatívne obľúbeným Windows 10 pre počítače.