Led 172017

5 dôvodov, prečo si viesť denník


1. Budete mať vo všetkom prehľad
Aj keď sa to týka Vašich zdravotných problémov, kedy je dobré vedieť, ako často bývate chorý alebo či sa vám nejaké starosti neustále vracajú. Ale napríklad budete vedieť aj to, ako často sa s kým stretávate, v akých intervaloch sa vám darí plniť vaše ciele. Je dobré mať po ruke istú osnovu, ako na to.
 psaní perem
2. Vypíšete sa z problémov
To je azda najčastejší dôvod, prečo si ľudia začnú viesť denník. Niečo ich trápi, ale nemajú to komu povedať. Alebo skôr nechcú. Vypísať sa z vecí, ktoré nás zožierajú je snáď ten najlepší spôsob, ako ich dostať z hlavy. Veľa ráz sa stane, že nás to prestane trápiť samé od seba. Zošit predsa nikoho súdiť nebude, nech vás zožiera úplne čokoľvek.
 
3. Spomienky
Neustále sa vracať do minulosti síce nie je dobré, no na niektoré veci je príjemné si občas spomenúť. Napríklad narodenie vašich detí, svadba, prvá pusa, dosiahnutie cieľov, sú aj príjemné veci, ktoré nie je potrebné hádzať za hlavu. Možno to niekedy bude aj odkazom pre budúcu generáciu, veď ako radi čítame vojnové denníky. Možno bude niekedy práve ten váš historickou pamiatkou.
 
4. Lepšie vyjadrovanie
Klásť myšlienky na papier nie je jednoduché, o tom vedia svoje aj spisovatelia. No tým, že budete musieť rozmýšľať nad každým slovom, zlepší sa aj vaše uvažovanie a vyberanie myšlienok.
 
5. Oddych
Istým spôsobom je to pre ľudí druh relaxu alebo, ak chcete, tak terapie. Najlepšie je, keď sa z toho stáva rutinná činnosť a každý večer si spíšete, čo ste robili, koho ste stretli a za čo ste v ten deň vďačný. Bude to znamenať ukončenie vášho dňa, kedy si všetko zosumarizujete a budete môcť ísť pokojne spať a nepremýšľať nad všetkým v posteli.
 ořezaná tužka
Okrem týchto vecí je dôležité ešte jedno. Svoje zápisky si odkladajte. Ak sa vám vaše denníky zdajú príliš osobné a intímne, odložte ich tam, kde ich nikto nenájde, no určite ich nevyhadzujte. Je pekné si sem-tam pripomenúť chvíle, ktoré sme zažili. Alebo zistiť, či sme si splnili sny, ktoré sme mali.