Led 272019

Prečo niekto platí za PZP viac ako druhý?

Asi ste si už všimli, že cena za PZP sa môže líšiť. V prvom rade to záleží od danej poisťovne, taktiež daného roka, ale aj od ďalších faktorov. Napríklad od toho, aké vozidlo vlastníte, či ste svojej poisťovni takpovediac verní a v neposlednom rade, či patríte k zodpovedným vodičom, alebo nezodpovedným pretekárom.

provoz

Menšie auto stojí menej
Prvá vec, od ktorej sa cena za vašu poistku odvíja je typ vozidla. Čím väčšia kubatúra motora, tým vyššia cena za PZP. Rozhoduje taktiež dátum výroby a maximálna rýchlosť, ktorou môže vozidlo jazdiť. Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že čím namakanejšie auto máte, tým viac zaplatíte.

Vernosť sa oplatí
Ak ste stálym klientom jednej poisťovne, môžete očakávať aj to, že vám po čase na povinnom zmluvnom poistení, dajú nejakú tú malú zľavu, alebo ho aspoň nebudú zvyšovať.

Zodpovednosť sa oplatí ešte viac
O výške poistky rozhoduje aj to, aký ste vodič. Nejde však o vás subjektívny názor, ale o fakty. Ak máte za sebou nejaké tie automobilové nehody, poistka ide automaticky hore. Ak naopak patríte k zodpovedným vodičom, ktorý nemajú na konte žiadne búračky, budete automaticky platiť nižšiu poistku.
Ak ste do teraz patrili k tým, ktorí ešte nemali žiadnu autonehodu, ale v minulom roku sa to zmenilo, je dosť možné, že vaša poisťovňa vám cenu za PZP v nasledujúcom roku zvýši.

silnice

Mladí verzus starí
O výške poistného nerozhoduje len vek vozidla, ale taktiež vek vodiča. Ak patríte k dlhoročným skúseným majiteľom auta, poistka bude nižšie, pretože sa predpokladá, že existuje menšia šanca toho, že svoje auto zdemolujete. Ak s jazdením začínate, očakávajte aj vyššiu poistku.

Spôsob akým vozidlo využívate
Ak na svojom vozidle jazdíte iba do práce a späť, patríte do skupiny, ktorá je pre poisťovňu výhodná, pretože je menšia šanca toho, že auto na takto krátkej a pravidelnej trase zničíte. Ak naopak jazdíte na dlhé trasy, poistka môže byť vyššia.