Dub 122019

Meškanie letu? Môžete odmietnuť pokračovať v ceste, alebo žiadať finančnú náhradu

Stretli ste sa so situáciou, že váš let meškal niekoľko hodín? Nie je to nič príjemné a navyše nie raz takáto komplikácia dokáže človeku narobiť poriadne problémy. Ak ste si doteraz mysleli, že s tým nemôžete nič urobiť, ste na veľkom omyle. Leteckú spoločnosť, ktorá spadá pod regulácie Európskej únie, môžete žiadať o finančnú náhradu, alebo odmietnuť pokračovať vo vašej ceste. Či práve váš let spadá pod tieto reguláciu, zistíte veľmi jednoducho. Nájdete to priamo na webovej stránke spoločnosti, na letisku, letenke, alebo môžete do danej spoločnosti zavolať, či napísať. Vo všetkých prípadoch, však platia isté pravidlá.

cestující

Finančnú náhradu za meškanie letu, si môžete uplatniť vtedy, ak vaše lietadlo meškalo viac ako tri hodiny. Vo všeobecnosti sa ceny pohybujú od 250 do 600 eur. Konkrétna suma a váš nárok na uplatnenie finančnej náhrady, závisí od celkovej dĺžky letu. Ak si na takéto vybavovačky netrúfate sami, môžete osloviť firmu, ktorá všetko vybaví za vás.
Iným prípadom sú mimoriadne okolnosti. Hovoríme o situáciách, ktoré letecká spoločnosť nemá ako ovplyvniť. Ak teda bude váš let meškať z takýchto dôvodov, na finančnú náhradu bohužiaľ nemáte nárok.

Medzi mimoriadne okolnosti patrí:

  • nepriaznivé počasie
  • prírodná katastrofa
  • meškanie z dôvodu ohrozenia bezpečnosti (napríklad ohlásenie bomby na letisku)
  • štrajk tretej strany
  • obmedzenie letovej prevádzky

mrakodrap

Ak by vaše lietadlo meškalo viac ako päť hodín, môžete odmietnuť pokračovať vo vašej ceste.V tomto prípade máte nárok na vrátenie celej sumy za vašu letenku. Platí to však len na tie časti cesty, ktoré ste reálne neprešli. Ak by ste teda cestovali napríklad z Košíc do Los Angeles a váš let, by meškal pri medzipristátí vo Viedni, máte nárok na vrátenie peňazí za letenku z Viedne do Los Angeles. Letecká spoločnosť je zároveň povinná vás dopraviť na miesto, odkiaľ ste vzlietli.