Pro 252021

Čo je to vlastne s.r.o. a prečo sa s ňou oplatí podnikať

Otázku, či sa oplatí založiť s.r.o. a aké sú jej výhody, tú si najčastejšie kladú živnostníci, ktorí by sa chceli vo svojom biznise posunúť ďalej. Alebo z individuálnych dôvodov by im zalozenie sro https://ezmluva.sk/zalozenie-spolocnosti-s-r-o, prípadne kúpa predzaloženej ready made niektoré body v ich podnikaní zefektívnila. Z všeobecného hľadiska živnostníka má k založeniu obchodnej spoločnosti s ručením obmedzeným alebo k jej kúpe pravdepodobne niektorý z týchto dôvodov:

Podnikateľ, šachy

  • Chce rozšíriť svoje podnikanie a chce takisto urobiť dôveryhodnejší dojem na obchodných partnerov. Chce do svojho podnikania vziať ďalších spoločníkov (alebo spoločníka). Chce nájsť spôsob, ako znížiť svoje výdavky za sociálne a zdravotné poistenie.

Ako odznelo, dôvody môžu byť individuálne. Skúsme si ale spraviť aspoň všeobecný prehľad o tom, aké so sebou prináša výhody podnikanie s obchodnou spoločnosťou s ručením obmedzeným:

Pri spoločnosti s ručením obmedzeným musia jej zakladatelia splatiť minimálne základné imanie (5000 eur), čo je vlastne majetok, akým firma ručí za prípadné porušenie svojich záväzkov alebo v prípade konkurzu.

Čo ale znamená, že v akomkoľvek prípade tu podnikatelia neručia svojim osobným majetkom, ale len výškou tohto spomenutého imania. Individuálna čiastka, na akej sa pri spoločnom splácaní v spoločenskej zmluve rozdelia, tvorí ich obchodný podiel v spoločnosti. V prípade záujmu skončenia s týmto podnikaním môže spoločník previesť svoj obchodný podiel na iného spoločníka- toho vo firme alebo na nového záujemcu. V prípade smrti niektorého zo spoločníkov môže tento jeho podiel zdediť ich rodinný príslušník, ktorý sa v takom prípade stáva nastupujúcim spoločníkom.

Spoločnosti s ručením obmedzeným vznikajú svojim platným zápisom do Obchodného registra (OR SR).

Pozeranie na hodinky

  • Ak si chce ale niekto tento administratívny proces skrátiť a takisto byť v čo najkratšej dobe vlastníkom založenej eseročky, ktorá bude takisto registrovaná pre DPH, môže si kúpiť predzaloženú ready made s.r.o. pripravenú na okamžitý prevod podielu (na predaj).