Úno 122022

Čo spôsobuje varixy a aké sú možnosti ich liečenia?

Čo spôsobuje varixy a aké sú možnosti ich liečenia?

Pokiaľ sa vám stáva, že čoraz častejšie pociťujete príznaky, ako je nadmerné potenie, kŕče, bolesti, svrbenie, pálenie, pulzovanie alebo mávate pravidelne opuchnuté končatiny či pocit ako keby boli z kameňa, pravdepodobne máte kŕčové žily. Toto ochorenie sa odborne lekármi a zdravotníkmi nazýva varixy. Medzi faktory, ktoré môžu spôsobiť zvýšené riziko vzniku kŕčových žíl patrí hlavne vyšší vek, nadváha, ťažká fyzická práca a taktiež práca, kde po celý čas sedíte alebo stojíte, antikoncepcia, tehotenstvo, trombóza, fajčenie, ale rovnako aj nosenie príliš tesného a obtiahnutého oblečenia a obuvi na vysokom opätku.

cirkulácia krvi

Pri neriešení tohto zdravotného problému sa môžete dostať až ku závažným dôsledkom, ktorými sú krvné zrazeniny, krvácanie, zápaly, ekzémy, zmena pigmentácie kože, vznik Bércových vredov alebo Sklerózy v podkožnom tkanive. Varixy môžu vrátane najznámejších miest na tele, ktorými sú končatiny vznikať aj na iných miestach, ako je napríklad aj vnútro tela, kde sa často objavujú v pažeráku.

kŕčové žily

Varixy, ktoré sa objavujú vo vnútri tela na miestach, ako je pažerák bývajú zväčša spôsobené cirhózou pečene. V tejto oblasti sú kŕčové žily mimoriadne nebezpečné, pretože môžu puknúť a následne vznikne vnútorné krvácanie. Našťastie existujú liečebné metódy, ktorými sa dajú varixy v pažeráku aj po ich prasknutí a krvácaní liečiť. Konkrétne ide o liečbu sklerotizáciou alebo sa môže postupovať aj liečebnou technikou, ktorá sa nazýva ligácia varixov https://www.venasum.com/krcove-zily-a-ich-liecba/. Pri ligácií sa postupuje takým spôsobom, že narušené žily sa podviažu špeciálnymi gumičkami, ktoré sú do tela vpravené chirurgickým prístrojom počas gastroskopie. S pomocou gumičiek sa rozšírené varixy stiahnu, čím sa zastaví ich krvácanie. Táto metóda sa môže s odstupom niekoľkých týždňov opakovať, vďaka čomu je možné narušené varixy redukovať či kompletne zlikvidovať.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup